The Clarionette

The Official Publication of Malate Catholic School

S.Y. 2014- 2015

The Editorial Board

Editor-in-Chief

CHRISMARIE V. BALBIDO

IV- St. Cecilia

 

Associate Editors

 

PHILIP REY B. BASMAYOR, IV- St. Ignatius

KIMBERLY DANIELLE H. UY, IV- St. Cecilia

 

Managing Editor

KRISTINE CLAIRE P. DAVID, G9- St. Catherine of Siena

 

Circulating Managers

HALLY ANN MAGSOMBOL, G9- St. Joan of Arc

PATRICIA JAIMEE O. PROTACIO, G9- St. Elizabeth

 

 

News Editor

 

JACINTO J. ROBILLOS, G8-St. Thomas Aquinas

 

News Writers

NICOLE L. NEPOMUCENO, IV- St. Agatha

FRANCIS EMORY B. SALAZAR, IV- St. Ignatius

MARY CLARISSE A. AENLLE, IV- St. Agatha

MARIE ANTOINETTE BATUAMPO, IV- St. Cecilia

 

 

Feature Editor

 

GERMAINE UNIQUE E. ROQUE, G9- St. Joan of Arc

 

Feature Writers

 

JISELLE ANNE C. CASUCIAN, G9- St. Joan of Arc

SHAINA GINGER DV. MOLINA, IV- St. Cecilia

FRANCES AQUILIZAN, G8- St. Bernadette

 

 

Editorial Column/Opinion Editor

 

MELISSA FAYE VELANDRIA, IV- St. Cecilia

 

Editorial Column/Opinion Writers

 

GRANT MAYRIELLE B. ZUNIGA, IV- St. Cecilia

CHEZRYLL ANNE O. SERRANO, IV- St. Agatha

JUSTINE A. AMATORIO, G8- St. Bernadette

 

 

Literary Editor

 

PAULO HOWARD DINSAY, IV- St. Aloysius

 

Literary Writers

 

LOVELY JASMIN DELA CRUZ, G9- St. Joan of Arc

ANSHEILOVER NADALES, IV- St. Agnes

MARY CHARMAINE L. YATCO, G9- St. Joan of Arc

 

 

Sports Editor

 

MARIA LOURDES S. TABUYAN, IV- St. Cecilia

 

Sports Writer

 

JANKA ANDREA MAGALING, IV- St. Cecilia

 

 

Cartoon Editors

 

GABRIEL L. HULLEZA, IV- St. Ignatius

RUBY L. LOPEZ, IV- St. Cecilia

 

Cartoonists

 

SYYIDA KHADEEJA T. SHAH, IV- St. Cecilia

ALMA C. ABEÑON, IV- St. Cecilia

MARTIN SANTOS, IV- St. Ignatius

JOHN AUGUSTINE N. ABIAD, G8- St. Thomas Aquinas

 

 

Photojournalists

 

XAVIER NIÑO O. MANOY, IV- St. Stanislaus

 

Photo Editors

 

Angelica Charlyn Togores, IV- St. Agnes

Marietone Lorriane P. Mora, G9- St. Catherine of Siena

 

 

Photographers

Field/Event:

 

ZEN MENDOZA, IV- St. Agnes

HANA S. ALOBAIDAN, IV- St. Cecilia

ALLIAH A. LADOING, G8- St. Bernadette

 

Street/Social:

 

MARTINA MANLANGIT, G9- St. Joan of Arc

BETTINA ROSE A. DABU, G9- St. Joan of Arc

SHAYNA MEHRI REI FELIPE, G8- St. Genevieve

 

 

 

Feature Contributor

 

AARON BRUCE R. BACABAC, G9-St. Alphonsus

 

Editorial Column/Opinion Contributor

 

MICKA JOYCE SATO, G8- St. Bernadette

ADRIAN KYLE PROTACIO, IV- St. Ignatius

 

Literary Contributors

 

FRANCES ANGELO MINA, IV- St. Ignatius

JOSEPHINE DANIELLA G. MENDOZA, G9-St. Elizabeth

DYLAN MELENCION, G8- St. Bernadette

 

 

Lay-out Artists                                   

 JOSHUA N. BERSAMIRA, IV – St. Ignatius

SANNY DAVID C. MEJOS, IV – St. Ignatius

 

 

 

Grade School Staffers

 

  • Agatha Leanne Fernandez – Opinion/ Editorial Column Writer
  • Hanie Faeza Jabail – Opinion/ Editorial Column Writer
  • Bernard Gerome Barrera – Sports Writer
  • East Christenea Gambalan – News Writer
  • Lorenze Hope Balbido – News Writer
  • Liam Magadia – Feature Writer
  • Angelo Luigi M. Delos Santos – Literary/Feature Writer
  • Justine Paolo Rigos – News Writer

 

GIL C. FRANCISCO                                                      MS. ARLENE T. BELLO

High School Moderator                                                Grade School Moderator

 

 

[responsive-flipbook id=”sample_book”]