MALATE CATHOLIC SCHOOL

1030 A. Mabini cor. San Andres Sts. Malate, Manila

SY 2012 – 2013

ADMINISTRATIVE COUNCIL 

Top Level Administrators

Directress                                      –           S. Ma. Corazon P. Agoncillo, RVM
Principal                                        –           Mrs. Ma. Socorro F. Balbido
School Treasurer/Finance Officer     –           S. Ma. Edna F. Erlano, RVM
HRD / Student Services Officer        –           Mr. Angel T. Perez

Student Services Unit Heads (Middle –  Level Administrators)

CIE Head                                            –           Mrs. Florencia Z. Reyes
Student Activity/Discipline Coordinator

GS (B)        –           Mr. ArnelV. Francisco

GS (G)            –           Mrs. Elma B. Perez

HS (B)        –           Mr. Angel T. Perez

HS (G)            –           Ms. RemigiaR. Langit

Guidance Acting Head                       –           Ms. Margarita Isabel R. Cruz

Head Registrar                                    –           Mrs. Jasminia R. Surada

Library/ IMC Head                              –           Mrs. Flordeliza M. Rubio

QMR                                                   –           Mr. Noel A. Hermano

Physical Plant In-Charge: GS                        –           Mr. ArnelV. Francisco

HS       –           Mr. Reynaldo L.Roque

 

Pastoral Ministry Coordinator/

Night High School In-Charge              –           Mr. Noel G. Elbanbuena

MCSAA School Representative         –           Mrs. Armelle F. Clemente

 

 

CURRICULUM COMMITTEE  (Middle – Level Administrators)

 

Headed by Principal 

Academic Coordinators   ECE, G1 & 2      –           Mrs. Violeta L. Albino

GS       –           Mrs. Mary Grace L. Virola

HS       –           Ms. Marilou M. Lunar

 

Subject Area Coordinators

Christian Living                       –           Ms. Consolacion C. Nadonga

English                                    –           Ms. Maria GrizelD. Ragandang

Math                                        –           Mr. Noel A. Hermano

Science                                   –           Mrs. AntoniettaB. Cruz

Filipino                                     –           Mrs. Celerina S. Estolloso

AralingPanlipunan                   –           Mrs. Armelle F. Clemente

HELE/MAPE-Computer         –           Mrs. Rowena G. Ricohermoso

CP-TLE/Computer/MAPEH   –           Ms. Emily B. Avecilla

FACULTY

CHRISTIAN LIVING AREA

Grade School                                                            High School

Ms. Eden Mae G. Canapit                                          Mr. Frank Mar M. Cabeltis

Ms. Janice P. Nero                                                     Ms. Aida C. Cagalawan

Ms. Lizete A. Coronado                                              Ms. Jackilyn K. Lopez

Ms. Girlie D. Daguitan

Mr. Gandry B. Balas

 

ENGLISH AREA

Grade School                                                                        High School

Mr. Vall I. Soria                                                           Ms. Jizell C. Naval

Ms. Rona R. Rabida                                                   Ms. Leslie S. Gallos

Ms. Eicel C. Poblete                                                   Mr. Marc Joseph D. Palado

Ms. Tricia Camille D. Poblete                         Ms. Arlene L. Galano

Mr. Kenneth G. Madrona                                            Ms. Estrellita A. Dela Cruz

Mrs. Analyn B. Tan

MATH AREA

Grade School                                                                        High School

Mrs. Julia L. Francisco                                               Mr. JunlorC. Dacsa I

Mrs. Rowena M. Canceran                                        Ms. Felibeth A. Dela Cruz

Mrs. Marilou P. Delos Santos                                     Ms. Jennifer C. Caagbay

Mrs. Rachel M. Atabay                                               Mr. Rommel P. Roco

Ms. ArrianeMansueto

Mrs. Aiza E. Fabila

Mr. Arnold B. Borromeo

 

SCIENCE AREA

Grade School                                                                        High School

Ms. Marjorie T. Naungayan                                        Mrs. Antonietta B. Cruz

Ms. Novy E. Marasigan                                              Mrs. Teresita B. Moreno

Mrs. Ruth Q. Panghulan                                             Ms. Marilou R. Valdez

Ms. MaricelYangyang

Ms. Charisse Mae A. Guial

Mrs. Joan E. Pagilagan

Ms. Mery Joy R. Oriarte

 

FILIPINO AREA

Grade School                                                                        High School

Mrs. Chona B. Mateo                                                             Ms. Alexandra N. Silverio

Mrs. Elizabeth P. Caguingin                                       Ms. Ma. Frances S. Seminilla

Ms. Ludina M. Lopez

Ms. Rodessa O. Lajada

Mr. Omar P. Capistrano

 

ARALIN PANLIPUNAN AREA

Grade School                                                                        High School

Ms. Jenerosa C. More                                                Ms. Herminia D. Orio

Ms. EmmalynGuyano                                                Ms. Mary Jane M. Garcia

Ms. Rowena E. Bisnar

Mr. Lester L. Cudilla

 

 

MAPEH/TLE – COMPUTER AREA

Grade School                                                                        High School

Ms. Rosana Joy R. Batoon                                        Mr. Jezrael S. Abono

Mrs. Elma B. Perez                                                    Ms. Remigia R. Langit

Mr. Julius A. Banigued                                                Mr. Constantino G. Bucag

Ms. Leizl A. Sese                                                        Ms. Emily B. Avecilla

Ms. Ma. Gemma A. Abasolo                                      Ms. VanezaZ. Cabuello

Mr. Noel G. Elbanbuena

Mrs. Bernadette T. Mortera

Mr. Anthony E. Gonzales

Mr. Walter Philip A. Romarate

Ms. Danica Rose I. Miranda

Mr. Ferdinand T. Rubio

Ms. Nymperth N. Sesperes

Ms. Ann Lorraine V. Gatpandan

Mr. Ringo C. Dabu

 

 

 

GRADE SCHOOL HOMEROOM ADVISERS 

 

Nursery                                              Junior Kinder                                    Senior Kinder

Mrs. Daphne Aurora D. Guanlao        Ms. Marlyn D. Cerezo            Ms. Marlyn D. Cerezo

Mrs. Daphne Aurora D. Guanlao

 

Grade 1                                                                                  Grade 2

Mrs. Marie Joy R. Ribot                                                         Ms. AillenDela Rosa

Ms. Kristine D. Guitoria                                                           Mrs. Ma. Rosa B. Lacson

Ms. Ma. Carmelita C. Cesista                                                            Mr. Reynaldo L. Montaño

Ms. Kristine M. Quitalig                                                           Ms. Remy P. Awanan

 

Grade 3                                                                                  Grade 4

Ms. Ma. Gemma A. Abasolo                                                  Ms. Rona R. Rabida

Mr. Vall I. Soria                                                                       Ms. Eden Mae C. Canapit

Mrs. Julia L. Francisco                                                           Ms. Jenerosa C. More

Ms. Marjorie T. Naungayan                                                    Mrs. Rowena M. Canceran

 

Grade 5                                                                                  Grade 6

Ms. Marilou P. Delos Santos                                                  Mr. Julius A. Baniqued

Ms. Eicel C. Poblete                                                               Ms. Novy E. Marasigan

Mrs. Ruth Q. Panghulan                                                         Mrs. Rachel M. Atabay

Mrs. Chona B. Mateo                                                             Ms. Leizl A. Sese

 

 

HIGH SCHOOL HOMEROOM ADVISERS

 

Grade 7                                                                                  Second Year

Mr. Jezrael S. Abono                                                              Mr. Marc Joseph D. Palado

Mr. Arnold B. Borromeo                                                         Ms. Alexandra N. Silverio

Ms. Jizelle C. Naval                                                                Mrs. Jennifer C. Caagbay

Ms. Herminio D. Orio                                                              Ms. Mary Jane M. Garcia

Ms. Ma. Frances S. Seminilla                                                            Ms. Marilou R. Valdez

Ms. Arriane G. Mansueto                                                       Ms. Jackilyn K. Lopez

Ms. Vaneza Z. Cabuello                                                         Mr. Constantino G. Bucag

Third Year                                                                              Fourth Year

Ms. Ludina M. Lopez                                                              Ms. Rowena E. Bisnar

Ms. MaricelYangyang                                                 Ms. Estrelilita A. Dela Cruz

Ms. Nymperth N. Sesperes                                                    Mrs. Joan E. Pagilagan

Ms. Ann Lorraine V. Gatpandan                                             Ms. Girly D. Daguitan

Mr. Ringo C. Dabu                                                                  Ms. Rodesa O. Lajada

Mr. Omar P. Capistrano                                                         Mr. Anthony E. Gonzales

Mrs. Analyn B. Tan                                                                 Mr. Frank Mar M. Cabeltis

Ms. Charisse Mae A. Guial

 

 

GRADE SCHOOL CLUB MODERATORS

 

RELIGIOUS CLUBS

MARIAN – IGNACIAN CLUB                                                 Ms. Lisette B. Coronado

STUDENT PARISHIONERS OF MALATE                           Ms.Girlie D. Daguitan

KNIGHTS OF THE ALTAR                                                    Ms. Janice P. Nero

 

ACADEMIC / CURRICULAR CLUBS

EUREKA  MATH/SCIENCE CLUB                                       Mrs. Rowena M. Canceran

ENGLISH CLUB                                                                     Ms. Rona R. Rabida

KAWIKA                                                                                  Mrs. Chona B. Mateo

LIBRARY CLUB                                                                     Ms. Mary Grace L. Jocson

 

 

 

CULTURAL / ARTS CLUBS

GLEE CLUB                                                                           Mr. Julius A. Baniqued

DANCE TROUPE                                                                  Ms. Liezl A. Sese

YOUNG ARTISTS GUILD                                                     Mr. Reynaldo L. Montaño

SPORTS CLUB                                                                      Mr. Walter Philip A. Romarate

CIVIC CLUBS

BOY SCOUTS OF THE PHILIPPINES                                 Mr. Kenneth G. Madrona

GIRL SCOUTS OF THE PHILIPPINES                                Mrs. Rachel M. Atabay

 

JUNIOR CLUBS

JUNIOR SCIENCE CLUB                                                     Ms. Kristine T Guitoria

JUNIOR MATH CLUB                                                           Ms. Marie Joy R. Ribot

JUNIOR ENGLISH CLUB                                                     Ms. Aileen Dela Rosa

CUB SCOUTS OF THE PHILIPPINES                                 Ms. Ma. Carmelita C. Cesista

STAR SCOUTS OF THE PHILIPPINES                               Ms. Remy P. Awanan

 

 

HIGH SCHOOL CLUB MODERATORS

 

STUDENT COORDINATING BOARD:        Mr. Angel T. Perez /Ms. Remigia R. Langit

RELIGIOUS CLUBS

MARIAN – IGNACIAN CLUB                                                 Ms. Aida S. Cagalawan

STUDENT PARISHIONERS OF MALATE                           Ms.Girlie D. Daguitan

ALTAR BOYS SOCIETY                                                       Mr. Gandry B. Balas

LECTORS  AND COMMENTATORS CLUB                         Mrs. Florencia Z. Reyes

 

ACADEMIC / CURRICULAR CLUBS

MATHEMATICS SOCIETY                                                   Mr. Junlor C. Dacsa I

EUREKA SCIENCE AND ECOLOGY CLUB                       Mrs. Joan E. Pagilagan

ENGLISH CLUB                                                                     Mr. Marc Joseph D. Palado

CLARIONETTE                                                                      Ms. Arlene  L. Galano

LIBRARY CLUB                                                                     Mrs. Flordeliza M. Rubio

KAWIKA                                                                                  Mr. Omar P. Capistrano

 

CULTURAL / ARTS CLUBS

GLEE CLUB                                                                           Ms. Anne Lorraine V. Gatpandan

DANCE  TROUPE                                                                 Ms. Danica Rose I. Miranda

YOUNG ARTISTS GUILD                                                     Mr. Reynaldo L. Montaño

MCS BAND                                                                            Mr. Ringo C. Dabu

SPORTS AND VARSITY CLUB                                            Mr. Walter Phillip A. Romarate

 

CIVIC CLUBS

TANGLAW NG KABATAAN                                                  Mr. Frank M. Cabeltis

BOY SCOUTS OF THE PHILIPPINES                                 Mr. Anthony E. Gonzales

GIRL SCOUTS OF THE PHILIPPINES                                Ms. Herminia DM. Orio

 

NON-TEACHING PERSONNEL

 

Medical/Dental Staff

School Dentist (HS)                            –           Dr. Lea Bana Q. Albenio

School Nurse (GS)                             –           Mrs. Elizabeth C. Joaquin, RN

School Physician (GS)                       –           Dr. Isabel Grace Y. Ngo

School Nurse (HS)                             –           Ms. Grace B. Rabe, RN

School Dentist (GS)                            –           Dr. Dorothy Z. Romero

School Physician (HS)                       –           Dr. Nathalia T. Sentero

 

 

Instructional Media Center Staff

IMC Head                                           –           Mrs. Flordeliza M. Rubio

Assistant Librarian (GS)                      –           Mrs. Elena V. Abejo

AVR In-Charge                                   –           Mr. Charley L. Colosan

Assistant Librarian (HS)                      –           Ms. Shiela J. Echaluce

Assistant Librarian (GS)                      –           Ms. Mary Grace L. Jocson

Library Assistant                                 –           Ms. Pauline D. Gabato

 

Guidance Staff

Guidance Acting Head &

Guidance Counselor (BGS)               –           Ms. Margarita Isabel R. Cruz

Guidance Counselor (GGS)               –           Mrs. Yolanda O. Venzon

Guidance Counselor (BHS)                –           Mr. Gil C. Francisco

Guidance counselor (GHS)                –           Ms. Erica R. Paywan

Research In-charge                            –           Mrs. Michelle A. Santiago

 

Registrar Staff

Head Registrar                                    –           Mrs. Jasminia R. Surada

Assistant Registrar      (GS)                –           Ms. Jennifer A. Dinogyao

High School Registrar                         –           Mrs. Maria Jay L. Plata

 

Finance Staff

Finance Officer/Treasurer                  –           Sr. Ma. Edna F. Erlano, RVM

Bookkeeper                                        –           Ms. Nelia R. Diaz

Cashier                                                –           Mrs. Jelyn M. Cabatuan

Cashier                                                –           Mrs. Ma. Teresa R. Tagaca

 

Secretaries

Directress’ Secretary&

Documents Controller                         –           Mrs. Leila R. Bucud

ECE/Principal’s Secretary                  –           Ms. Roselyn O. Aguimod

Grade School Secretary                     –           Mrs. Remedios B. Mabutol

High School Secretary                       –           Ms. Evelyn S. Generosa

Computer Technology Center (CTC) Staff                                   Kinder Aide

Mr. Arnel F. Francisco                                                Mrs. Celia B. Salvador

Mr. Alain M. Viernes

Mrs. Leila R. Bucud

 

Support Staff                                                             Canteen Staff

Mr. Rosalito E. Gomez                                   Mrs. Victoria B. Agarpao

Mr. Juan R. Lopez, Jr.                                    Mrs. Dominga A. Banguilay

Mr. Rogelio T. Majadas                                  Ms. Noemi G. Cruz

Mr. Regino A. Parilla                                       Mr. Honrado M. De Torres

Mr. Loreto G. Romano                                   Mrs. Rosemarie M. Lansangan

Mr. Elmer P. Rubio                                         Mrs. Elma E. Mabandos

Mrs. Conchita A. Martija

GenYo – LIS                                                               Ms. Cherlita G. Pajaron

Mr. Gerry Romanillos                                     Mr. Eduardo A. Pangilinan

Ms. Vest Micu                                     Mrs. Loreta S. Tablate

Mr. Arnold N. Zonita

 

Saint Joseph D’ Worker(Agency)                             Security Guards (Super Guard Agency)

Ms. Marife Benito                                                       SG Antonio B. Cadalin

Mrs. Ma. Cristina Alarcon                                           SG Darwin T. Garduque

Mrs. Sharon Delector                                                 SG Beato M. Rosero Jr.

Mr. Jose Delector                                                       SO Juniferos S. Nava, Jr.

Mr. Jason Garcia                                                        SG Roger S. Pago

Mr. ChitoBondoc                                                         SG Erwin Seswin

Mr. Roger Obas                                                          SG Gerson S. San Luis (Reliever)